13 listopada zakończyliśmy głosowanie w Plebiscycie "Hurtownia Przyjazna Klientowi" 2017, a już w piątek Gala, podsumowująca Plebiscyt, na której ogłosimy wyniki Plebiscytu, wyłaniając 7 najlepszych hurtowni, na Rynku Elizówka. Dziś przedstawiamy sylwetki Głównych Partnerów naszych wydarzeń, które realizujemy przy ich aktywnym wsparciu.
Województwo lubelskie jest dynamicznie rozwijającym się regionem Polski Wschodniej z przyjaznym otoczeniem instytucjonalnym i biznesowym oraz uczelniami wyższymi o długoletniej tradycji. Tutaj można nie tylko rozwijać biznes, ale także wypocząć wśród unikatowej przyrody oraz skorzystać z bogatej oferty wydarzeń kulturalnych. Lubelskie to przede wszystkim jeden z największych i najważniejszych regionów rolniczych Polski. Bogate zaplecze czystej ekologicznie żywności sprzyja rozwojowi przemysłu spożywczego.
Gmina Niemce leży w centralnej części województwa lubelskiego. Powierzchnia jej wynosi 141,14 km. Gmina graniczy z siedmioma innymi jednostkami administracyjnym województwa: od południa z miastem Lublin, od południowego wschodu z gminą Wólka, od wschodu z gminą Spiczyn, od północy z gminą Lubartów, od północnego zachodu z gminą Kamionka, od zachodu z gminą Garbów, od południowego zachodu z gminą Jastków. Gminę Niemce, zajmującą powierzchnię 14 114 ha (141,14 km
2) i posiadającą 28 sołectw zamieszkuje 18 074 osób (według stanu na dzień 20.02.2014 r.), w tym 9 228 kobiet i 8 846 mężczyzn. Gęstość zaludnienia terenu gminy jest wysoka, jak na gminę wiejską – 128 osób na 1 km
2, przy średniej w kraju wynoszącej 52 osoby na 1 km
2. Większość mieszkańców naszej gminy stanowią osoby w wieku produkcyjnym 18 - 60 lat. Łączna ich liczba wynosi 11 298 czyli 62,5% ogólnej liczby mieszkańców. W gminie Niemce są dwie placówki Poczty Polskiej, Bank Spółdzielczy, Gminna Biblioteka Publiczna z dwoma oddziałami w Niemcach i czterema filiami, Gminny Ośrodek Kultury, trzy ośrodki zdrowia, jeden zespół szkół ponadgimnazjalnych, trzy gimnazja samorządowe, siedem samorządowych szkół podstawowych, trzy przedszkola samorządowe, jeden niepubliczny punkt przedszkolny oraz gminny żłobek. Na terenie gminy działa osiem jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej.
Drogi
W ostatnich kilku latach w gminie Niemce dynamicznie rozwinęła się infrastruktura. Dzięki licznym inwestycjom oraz staraniom władz samorządowych w pozyskiwaniu funduszy na bieżąco utwardzane i remontowane są drogi. Długość dróg gminnych wynosi 138,4 km, z tego jest 32,8 km o nawierzchni bitumicznej. Przez teren gminy przebiegają dwie drogi krajowe będące bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na jej rozwój. Pierwsza z nich, stanowiąca oś rozwojową to droga krajowa nr 19 - Rzeszów, Lublin, Białystok, która kończy się na przejściu granicznym polsko-litewskim w Budzisku. Druga to wspólny odcinek dróg krajowych S17 i S12, który od niedawna przebiega północną obwodnicą Lublina przez południową część gminy Niemce. W miejscowości Elizówka znajduje się węzeł komunikacyjny łączący obie te drogi, a zarazem tworzący bezpośrednie połączenie z całym krajem oraz z pobliskim Portem Lotniczym Lublin.
Komunikacja
Rozwiniętej sieci dróg towarzyszy bardzo dobrze zorganizowany transport pasażerski obsługiwany m.in. przez autobusy PKS, ZTM Lublin oraz busy i mikrobusy wielu innych przewoźników.
Wodociągi
Gmina Niemce jest w pełni zwodociągowana. Długość sieci wodociągowej, rozdzielczej, bez przyłączy prowadzących do budynków i innych obiektów wynosi 259,17 km. Natomiast ilość przyłączy wynosi 5567 szt. o łącznej długości 245,11 km.
Kanalizacja
Długość sieci kanalizacyjnej wynosi 32,96 km, a liczba przyłączy 783 szt.. W 2000 roku oddana została do użytku oczyszczalnia ścieków "BIOVAC" o przepustowości 500 m3 na dobę, a w 2011 po modernizacji i dalszej rozbudowie wydajność oczyszczalni wzrosła do 930 m3 na dobę. Dotychczas skanalizowane są Niemce, Zalesie, większość Woli Niemieckiej oraz część Rudki Kozłowieckiej. W najbliższym czasie, gotowa już sieć kanalizacyjna w Elizówce zostanie włączona do sieci kanalizacyjnej w Lublinie. Rozwój kanalizacji gminy wymaga jeszcze wybudowania dwóch oczyszczalni ścieków w Ciecierzynie (dla ochrony zlewni rzeki Ciemięgi) i Krasieninie.
Gaz
Na terenie gminy Niemce około 30% gospodarstw domowych ma dostęp do gazu ziemnego.
Koleje
Przez teren gminy przebiega także linia kolejowa Lublin-Lubartów-Łuków. Na tej trasie odbywa się ruch towarowy, a od 2 kwietnia 2013 roku spółka Przewozy Regionalne uruchomiła komunikację szynobusową z Lublina do Lubartowa. W obrębie gminy Niemce zlokalizowane są trzy przystanki kolejowe: w Ciecierzynie, Bystrzycy i Niemcach.